Zmagasz się z nadmierną masą ciała, a może chcesz poprawić swoje wyniki laboratoryjne? W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny nadwagi i otyłości, dlaczego warto dążyć do normalizacji masy ciała oraz na jakiej diecie najszybciej chudniesz.
Spis treści:
- Przyczyny nadwagi i otyłości
- Konsekwencje nadmiernej masy ciała
- Najszybszy sposób na odchudzanie
Przyczyny nadwagi i otyłości
Podstawową przyczyną nadmiernej masy ciała jest dodatni bilans energetyczny. Oznacza to, że dostarczasz do swojego organizmu więcej energii niż jest on w stanie spożytkować. Zwiększone spożycie kilokalorii związane jest m.in. z:
- nawykami – najczęściej wynosimy je z domu. Jednak warto się zastanowić czy nasz tryb życia nie odbiega od codziennej rutyny dziadków czy rodziców? Starsze pokolenia były przyzwyczajone do ciężkiej pracy fizycznej, aktualnie wiele czynności wykonujemy nie odrywając się od komputera.
- aktywnością fizyczną – większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, a Twoja aktywność kończy się na przejściu kilku metrów po parkingu samochodowym? Istnieje duża szansa, że ilość spalonej energii na spontaniczną aktywność fizyczną jest bliska zeru.
- czynnikami kulturowymi – święta, wesele, urodziny koleżanki z pracy – każda z tych okazji jest dobra do celebracji przy wspólnym stole. I nie ma nic w tym złego, ale warto się zastanowić nad serwowanym menu.
- czynnikami psychologicznymi – stres, praca w biegu, batonik zjedzony w pośpiechu między spotkaniami? Nasza kondycja psychiczna, również determinuje wybory żywieniowe.

Konsekwencje nadmiernej masy ciała
Chyba nie muszę Cię przekonywać, że nadwaga i otyłość niosą za sobą długofalowe konsekwencje. Nadmierna masa ciała związana jest m.in. z:
- cukrzycą typu II – szacuje się, że do 65% przypadków cukrzycy typu 2 wynika z nadmiernej masy ciała. Wyniki badania wskazują, że ryzyko cukrzycy dla osób z BMI przekraczającym 35 kg/m2 jest 40 krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu,
- dyslipidemią – przeprowadzone badania dowodzą, że otyłość wiąże się z zaburzeniami lipidowymi, które w konsekwencji mogą prowadzić do wzrostu ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia,
- bezdechem sennym – nadmierna masa ciała wpływa na wydolność oddechową. Osoby otyłe stanowią aż 70% pacjentów wśród osób z obturacyjnym bezdechem sennym,
- nadciśnieniem tętniczym – nadciśnienie tętnicze obserwuje się u 44-51% otyłych osób,
- zwyrodnieniem stawów – nadwaga lub otyłość bezpośrednio wpływa na chorobę zwyrodnieniową kolan oraz kostek,
- niealkoholowym stłuszczeniem wątroby – badania wskazują, że niealkoholowe zapalenie wątroby występuje u 20% osób otyłych,
- konsekwencjami psychologicznymi – osoby z nadmierną masą ciała są narażone na brak akceptacji społeczeństwa oraz mierzą się z pogorszeniem jakości życia.

Najszybszy sposób na odchudzanie
Tutaj nieco Cię zaskoczę – żadna dieta cud nie pozwoli Ci zapomnieć o nadwadze lub otyłości. Jak zatem doprowadzić do normalizacji masy ciała? Oto kilka rad bez których Twoje odchudzanie może się nie udać:
- Ujemny bilans energetyczny – jeśli wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego jest dla Ciebie wyzwaniem skorzystaj z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego. Od CPM odejmij 300-500 kcal, pozwoli Ci to uzyskać ujemy bilans kaloryczny.
- Jedz regularnie – staraj się nie doprowadzać do sytuacji kiedy jesz batonika w biegu między spotkaniami. Może Ci w tym pomóc planowanie posiłków.
- Jedz owoce i warzywa – staraj się, aby 50% Twojego talerz stanowiły warzywa. Optymalnie będzie jeśli w Twojej diecie znajdzie się 1 porcja owoców i 4 porcje warzyw w ciągu dnia.
- Staraj się, ograniczyć tłuszcze zwierzęce – tłuste mięsa zamień na drób lub nasiona roślin strączkowych.
- Jedz produkty zbożowe – w Twoim menu powinny znaleźć się grube kasze i pełnoziarniste pieczywo.
- Ogranicz spożycie słodyczy i fast-foodów – nie musisz z nich całkowicie rezygnować, ale zachowaj umiar.
- Ogranicz dodatek soli do żywności – zamiast niej sięgaj po świeże zioła.
- Aktywność fizyczna – nie masz czasu na trening? Spacer też się liczy. Zadbaj o spontaniczną aktywność fizyczną
Zbilansowana dieta pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem przez długie lata. A jeśli nie wiesz jak prawidłowo zbilansować swój jadłospis, to zapraszam na konsultację!
Bibliografia:
- Klein, S., Romijn, J.A., 2016. Obseity w: Williams Textbook of Endocrinology, Elsavier
- Bray, J., 2004. Medical Consequences of Obesity, Clin Endocrinol Metab, 89(6):2583–2589
- Romero-Corral, A., Caples, S.M., Lopez-Jimenez, F., Somers, V.K., 2010. InteracqonsBetween Obesity and Obstrucqve Sleep Apnea, Chest; 137(3): 711–719.
- Modan, M., Halkin, H., Almog, S., Lusky, A., Eshkol, A., Shefi, M., Shirit, A., Fuchs, Z., 1985.Hyperinsulinemia: a link between hyper-tension, obesity and glucose intolerance. J Clin Invest 75:807– 817.